Projektowanie-www.info.pl

Informacje i porady

Zalety i wady ekranów dotykowych.

Klawiatura, myszka komputerowa to sprzęt, który być może powoli zacznie odchodzić w przeszłość. Komputerem, telefonem, a nawet telewizorem można dziś sterować w zupełnie inny sposób, łatwiejszy, wygodniejszy i bardziej intuicyjny. Ekrany dotykowe podbijają rynek nowoczesnych technologii. Wiele osób nie wyobraża sobie już bez nich codziennego życia.

Zalety ekranów dotykowych

Podstawową zaletą ekranów dotykowych jest ich łatwa obsługa. Sprawdzają się szczególnie w przypadku niewielkich urządzeń, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca na klawiaturę. Tekst możemy wprowadzić za pomocą klawiatury QWERTY, która wyświetlana jest na monitorze. To o wiele wygodniejsze rozwiązanie, niż zwykła klawiatura, gdzie do każdego klawisza przypisanych jest kilka znaków lub funkcji jednocześnie.

Do plusów ekranów dotykowych należy z pewnością ich cena. Co prawda są droższe, niż zwykłe monitory. Jednak, gdy dodamy do siebie koszt zwykłego wyświetlacza i wysuwanej bądź rozkładanej klawiatury otrzymamy dużo wyższą kwotę.

W przypadku mniejszych urządzeń rezygnacja z klawiatury sprzętowej oznacza zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Dzięki temu sprzęt może zostać wyposażony w większy wyświetlacz lub bardziej wydajny akumulator.

Czy ekrany dotykowe mają jakieś wady?

Trudno znaleźć urządzenie całkowicie pozbawione wad. Ekran dotykowy ma również swoje minusy. Jedną z największych jest jego niska odporność na uszkodzenia. Z pewnością pamiętamy jeszcze starsze modele telefonów komórkowych ze zwykłą klawiaturą i niewielkim wyświetlaczem. Były dosyć toporne, za to wytrzymywały wiele. Wielokrotne upadki na podłogę czy nawet chodnik nie czyniły wielkiej szkody. Pojawiały się drobne zarysowania, ale telefon dalej sprawnie działał. Na dzisiejsze modele z ekranami dotykowymi trzeba jednak bardziej uważać. Nieodzowne są specjalne etui chroniące ten delikatny sprzęt.

Tablet czy telefon komórkowy z ekranem dotykowym może być również problematyczny w czasie zimy. Ekran może nie reagować, gdy próbujemy obsługiwać go w rękawiczkach. Nie wszystkie osoby mają smukłe palce, dzięki którym łatwiej operujemy ekranem dotykowym. Gdy posiadamy grubsze palce mogą pojawić się pewne problemy z obsługą sprzętu. Przynajmniej na początku jego użytkowania.

Zalety i wady ekranów dotykowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę