Projektowanie-www.info.pl

Informacje i porady

W jaki sposób wznawia się granice nieruchomości?

Geodeci wykonują różne istotne pomiary: mapy do celów inwestycyjnych, podział nieruchomości, wykonywanie map do celów projektowych, geodezyjna obsługa inwestycji, ale najczęściej zajmują się wznowieniem granic nieruchomości.

Punkty graniczne działki a znaki graniczne działki

Na początku należy rozróżnić dwa pojęcia, które często są mylone. Punkty graniczne działki to punkty, które określają przebieg granicy nieruchomości. Można też powiedzieć, że są to punkty złamania granicy np. jeśli działka ma kształt czworokąta, to występują w niej cztery punkty graniczne. Natomiast jeśli mówimy o znakach granicznych, to mamy na myśli znaki, które są ułożone w punktach granicznych i wykonane z trwałych materiałów. Może więc to być trwały element zagospodarowania przestrzennego, najczęściej jednak znak geodezyjny ma formę słupka betonowego. Znaki które są umieszczane w punktach granicznych działki są chronione. Ich usuwanie czy niszczenie podlega odpowiednim sankcjom.

Kiedy wznawia się granice nieruchomości

Wznowienie granic nieruchomości następuje wówczas, kiedy oznaczenia w postaci punktów granicznych, a więc słup betonowy został zniszczony czy przesunięty, jednak granice działki zostały wcześniej ustalone w dokumentacji. Jeśli chcemy wznowić punkty graniczne to musimy udać się do firmy geodezyjnej. Wtedy geodeta musi wystąpić do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, by na podstawie istniejących dokumentów przeprowadzić analizę możliwości wznowienia granic. Tutaj przeczytamy na ten temat więcej: http://www.geodetapomiary.pl.

Najlepiej wybrać miejscowego geodetę

Jeśli stoimy przed wyborem odpowiedniego geodety to musimy wiedzieć, że najlepiej jeśli wybierzemy miejscową firmę, która zajmuje się tego typu usługami. Miejscowy geodeta zna miejscowe grunty i jest nam w stanie wiele powiedzieć na temat tego czy na interesującej nas działce nie przebiegają np. jakieś instalacje nieujęte w mapach.

W jaki sposób wznawia się granice nieruchomości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę