Projektowanie-www.info.pl

Informacje i porady

Obniżony nastrój – kiedy warto pójść do psychiatry?

Wiele osób boryka się z obniżonym nastrojem sezonowo — jesienią i zimą albo w sytuacjach silnego napięcia stresowego. Czasami jednak spadek nastroju pojawia się znikąd, bez wyraźnej zewnętrznej przyczyny. Może to być jeden z pierwszych objawów depresji, której nigdy nie należy bagatelizować.

Depresja jest chorobą podstępną i bardzo często może przebiegać niezauważona zarówno dla otoczenia chorego, jak i samego chorego. Kiepski nastrój nie jest przecież wskazaniem do podejmowania leczenia psychiatrycznego czy psychologicznego. Jednak gdy spadek nastroju się pogłębia i utrzymuje przez dłuższy czas oraz gdy dochodzą inne objawy, wtedy zdecydowanie lepiej od razu działać niż czekać, aż kiepskie samopoczucie samo przejdzie.

Oprócz złego samopoczucia objawami depresji mogą być: niepokój, smutek, brak chęci do jakiejkolwiek aktywności, poczucie bezsensu, spadek motywacji, a nawet objawy somatyczne — bóle głowy czy brzucha. Im dłużej depresja jest niezdiagnozowana, tym bardziej się pogłębia i staje się trudniejsza do leczenia. Osoby dotknięte tą chorobą często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ich stan można skutecznie leczyć i że może być spowodowany zmianami biochemicznymi w mózgu. To dlatego tak ważne jest wsparcie otoczenia i bliskich osób, które będą w stanie zachęcić osobę z depresją do skorzystania z pomocy specjalisty.

Depresja może mieć różne podłoże, dlatego też różne są sposoby jej leczenia. Najważniejsza jest jednak prawidłowa diagnoza u lekarza psychiatry, który przeprowadzi wywiad z chorym, wykluczy choroby somatyczne, które mogą dawać podobne objawy i wdroży odpowiednie leczenie. W terapii depresji najczęściej stosuje się połączenie farmakologii, czyli stosowania leków antydepresyjnych oraz psychoterapii grupowej lub indywidualnej. U niektórych chorych dobre rezultaty daje także sama farmakologia.

Jeżeli podejrzewasz u siebie depresję, skorzystaj z pomocy specjalistów z Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowego, które funkcjonuje już w 3 polskich miastach: w Warszawie, Rzeszowie oraz w Lublinie. Pełną ofertę oraz sporo cennych rad dotyczących korzystania z usług lekarza psychiatry znajdziesz na stronie.

Obniżony nastrój – kiedy warto pójść do psychiatry?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę