Projektowanie-www.info.pl

Informacje i porady

O czym musimy wiedzieć oświetlając ogród?

Decydując się na oświetlenie ogrodu, musimy przemyśleć szereg spraw. Przede wszystkim ważne jest to, by lampy były wykonane z solidnych i wytrzymałych materiałów. Ważna jest także szczelność lamp. Do środka nie może dostawać się deszcz, śnieg czy grad. Lampy powinny być też odporne na silne podmuchy wiatru. Oprócz tego, że lampy powinny być wytrzymałe, należy również pomyśleć o energooszczędnych źródłach energii, a także o tym, by wzornictwo dopasować do stylu naszego ogrodu. Dobrze jest, gdy lampa posiada czujnik ruchu lub czujnik zmierzchowy. Pozwoli to zaoszczędzić energię.

Jakie rodzaje opraw mamy do dyspozycji?

Spośród wielu rodzajów lamp możemy wybrać takie, które odpowiadają nam najbardziej, wśród najpopularniejszych opraw znajdziemy: słupki i latarnie, plafony i kinkiety, reflektory, oprawy najazdowe, natomiast wśród tych nowszych znajdą się np. kule świetlne, które oświetlą zarówno elementy zielone w ogrodzie jak i oczka wodne. Ścieżki najlepiej podświetlą latarnie, kinkiety mocowane do elewacji budynku dadzą mocne ukierunkowane światło, reflektory oświetlą nam najciekawsze fragmenty ogrodu. Oprawy najazdowe montowane w podłożu wyznaczą nam świetlny szlak, sprawiając, że będziemy się poruszać bezpiecznie.

Jakie źródło światła wybrać?

Jeśli wybraliśmy już oprawy lampy to teraz trzeba się zastanowić nad wyborem źródła światła. Mamy do wyboru żarówki (najmniej energooszczędne źródła światła), świetlówki (świecą dłużej niż zwykłe żarówki), mamy jeszcze do wyboru żarówki halogenowe, wysokoprężne lampy wyładowcze oraz diody LED. To od nas zależy, w jakie źródła światła będą wyposażone nasze lampy ogrodowe.

O czym musimy wiedzieć oświetlając ogród?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę