Projektowanie-www.info.pl

Informacje i porady

Jak wygląda praca fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta pomaga pacjentom, mającym trudności fizyczne, wynikające z choroby, urazu, niepełnosprawności lub starzenia się. Poprawia zakres ich ruchu. Opracowuje i przegląda programy leczenia za pomocą terapii manualnej (takiej jak masaż), ćwiczeń terapeutycznych i elektroterapii. Oprócz leczenia pacjentów promuje również zdrowie i dobre samopoczucie i udziela porad, jak uniknąć kontuzji i samodzielnie radzić sobie z długotrwałymi chorobami. Jego pacjentami są dzieci, osoby starsze, osoby po udarach i z urazami sportowymi.

Podstawowe obowiązki

Fizjoterapia w Skawinie pracuje z pacjentami, którzy mają różne choroby, w tym neurologiczne, nerwowo-mięśniowo-szkieletowe, sercowo-naczyniowe i oddechowe, czasami przez kilka tygodni. Ponadto diagnozuje, leczy i ocenia ich fizyczne problemy i stan zdrowia. Opracowuje i przegląda programy leczenia, zachęcające do ćwiczeń i poruszania się, dzięki odpowiednim technikom.

Angażuje rodziców i opiekunów w leczenie, ocenę i rehabilitację pacjentów. Edukuje pacjentów i ich opiekunów na temat zapobiegania chorobom i poprawiania rezultatów leczenia. Pisze notatki odnośnie przypadków pacjentów i sporządza raporty, zbiera też statystyki.

Utrzymuje kontakty z innymi pracownikami służby zdrowia, takimi jak lekarze pierwszego kontaktu, terapeuci zajęciowi i pracownicy socjalni. Wymienia z nimi informacje o pochodzeniu i postępach pacjentów, a także kieruje podopiecznych do innych placówek służby zdrowia. Pozostaje na bieżąco z nowymi technikami i technologiami, dotyczącymi leczenia pacjentów. Nadzoruje studentów i młodszych fizjoterapeutów, a także pracowników, wspierających fizjoterapię.

Jest odpowiedzialny i zaangażowany. Powinien być też troskliwy, pełen współczucia i profesjonalny przez cały czas. Musi ponadto umieć zarządzać ryzykiem klinicznym.

Czego trzeba się spodziewać?

Praca może być wymagająca fizycznie, z obciążonymi przypadkami. Chociaż problemy pacjentów mogą być złożone, fizjoterapia jest często satysfakcjonująca. Fizjoterapeuta ma obowiązek zachowania poufności wobec pacjenta. Może pracować w szpitalu, ośrodku zdrowia, klinice lub przychodni. Może też odwiedzać pacjentów w ich własnym domu. Ważne jest, aby był mobilny.

Jak wygląda praca fizjoterapeuty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę