Projektowanie-www.info.pl

Informacje i porady

Jak wybrać lampę wiszącą do jadalni?

Lampy spełniają we wnętrzu dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze są źródłem światła. Po drugie zaś uzupełniają aranżację wnętrza. Odpowiednio dobrana lampa jest w stanie wydobyć wszelkie atuty pomieszczenia oraz ukryć jego mankamenty. Lampa wisząca sprawdzi się nie tylko w salonie, pokoju dziennym i sypialni. Idealnie dopełni również wnętrze jadalni, dodając mu stylu, elegancji i przytulności. Jaki model lampy wybrać nad stół? Czym się kierować dokonując tego wyboru?

Odpowiednia wielkość lampy

O ile wybór określonego stylu lampy to kwestia gustu, o tyle jej wielkość powinna być dopasowana do wnętrza. Zbyt duża lampa spowoduje efekt przytłoczenia wnętrza. Natomiast zbyt mała oprawa oświetleniowa zginie w dużej przestrzeni. Będzie bezbarwna i nie spełni dobrze swojej dekoracyjnej i użytkowej funkcji. Wielkość klosza powinna być dostosowana do wymiarów stołu. Przy dużych stołach, w których blat osiąga długość 1,5 metra możemy wybrać naprawdę okazałą lampę z kloszem o średnicy około 50 cm. Niewielkie modele wieszamy przede wszystkim nad stołami o mniejszej powierzchni blatu, ale możemy zastosować je w inny sposób nad dużym stołem. Doskonałym pomysłem aranżacyjnym może być powieszenie ich w rzędzie. Wcale nie muszą wówczas wisieć na jednej wysokości. Odległość między kloszem, a blatem to kolejna ważna kwestia, którą musimy brać od uwagę. O ile mniejsze lampy mogą wisieć niżej, w odległości 50-60 cm od blatu, o tyle większe modele wymagają większej odległości, najlepiej między 75, a 90 cm.

Właściwa moc żarówki

Musimy pamiętać, że lampa w jadalni stanowi oświetlenie centralne. Z jednej strony powinna wyraźnie oświetlać cały blat, z drugiej zaś nie może oślepiać domowników siedzących dookoła stołu. Światło lampy umieszczonej nad stołem nie może być zbyt intensywne. Najlepiej sprawdzają się mleczne żarówki, które dają bardzo delikatne światło. Lampy z kulistymi abażurami będą wyglądały bardzo efektownie, a jednocześnie przytłumią nieco światło. Doskonałym wyborem do jadalni będzie lampa GLOBUS firmy Aldex, z kloszem wykonanym z mlecznego szkła z efektownymi szarymi oplotami. Ten model znajduje się w szerokiej ofercie oświetlenia hurtowni internetowej mateomarket.pl.

Jak wybrać lampę wiszącą do jadalni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę