Projektowanie-www.info.pl

Informacje i porady

Jak powstają żelki Haribo?

Słodkie żelki Haribo to obecnie bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych rodzajów słodyczy. Wszyscy zajadają Złote Misie, niezależnie od grupy wiekowej czy szerokości geograficznej. Intensywne, aromatyczne i słodkie… ale jak powstają te pyszne misie?

Żelki Haribo to marka, która przez konsumentów rozpoznawana jest chyba na całym świecie. Sama firma HARIBO GmbH & Co. KG specjalizuje się w produkcji żelki i pochodzi z Niemiec. Co ciekawe, mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że jej historia sięga aż roku 1920 a same misiowe żelki produkowane są od roku 1922.

Jak wszystko się zaczęło?

Firma oraz marka Haribo została założona przez młodego cukiernika, Hansa Riegela, który po I Wojnie Światowej postanowił rozkręcić swój własny biznes. Pomysł zrealizował i firmę założył w swoim… nowym domu. Oznacza to, że na początku produkcja była niezwykle skromna. Jednak rozwijała się dynamicznie z roku na rok, a efekty tego widać to obecnie! W 1922 r. ruszyła produkcja tzw. Złotych Misiów, które od tej pory, nieustannie funkcjonują jako najbardziej rozpoznawalny produkt firmy Haribo. Należy jednak podkreślić, że żelki firmy przyjmują obecnie najróżniejsze kształty oraz kolory. Niezależnie od naszych upodobań – każdy łasuch znajdzie coś dla siebie.

Jak powstają żelki?

Całą żelkowa magia zaczyna się od odpowiedniego projektu. Rysunek danego żelka, w zależności od tego, jak powstał, zostaje przeskanowany do komputera, gdzie tworzony jest jego specjalny projekt w 3D. Następną część procesu stanowi wykonanie, na podstawie wcześniejszego projektu, gipsowego modelu żelka. Powstaje on przy użyciu specjalnej frezarki. Jest to wzór dla stempli gipsowych, które powstają w następnej kolejności produkcji. Przy użyciu tych stempli wykonuje się odciski w specjalnych tacach, które następnie wypełniane są masa, z której powstają nasze pysze żelki. Same żelki są obecnie najczęściej wytwarzane z żelatyny wieprzowej. Widać zatem, że proces ten nie jest krótki i sam zmieniał się też na przestrzeni lat – a wszystko swój początek miało w niewielkim domu!

Jak powstają żelki Haribo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę