Projektowanie-www.info.pl

Informacje i porady

Dywany tarasowe syntetyczne, czy dywan na taras naturalny? Jakie wybrać?

Dywany na taras, podobnie jak dywany na balkon, nie budzą już żadnego zdziwienia wśród ludzi. Coraz więcej osób docenia także ich walory praktyczne i ogromny potencjał dekoracyjny. Odpowiednio dobrane dywany sprawiają, że balkon zamienia się w przytulną oazę. W przypadku tarasu zaczyna przypominać wygodny salon.

Jakie dywany na taras?

Na taras lub balkon należy wybierać dywany do użytku zewnętrznego. Takie, którym nie zagraża ani deszcz, ani wilgoć, ani długotrwały kontakt ze słońcem. Powierzchnia takiego dywanu na taras powinna być przede wszystkim gładka. Przez to staje się także łatwa do utrzymania w czystości. W przestrzeniach otwartych pojawia się pył, kurz i uporczywe zabrudzenia. Jakie dywany na tarasy wybrać, aby mieć pewność, że sprosta tym wymaganiom?

Dywany tarasowe syntetyczne to najlepszy wybór?

Na zewnątrz najlepiej sprawdzą się dywany na taras syntetyczne. W odróżnieniu od dywanów z naturalnych włókien, np. wełnianych, nie chłoną wody. Dodatkowo nie zmieniają koloru pod wpływem promieniowania UV i nie odkształcają się. W efekcie mogą także leżeć na zewnątrz przez cały sezon. Dywanów tarasowych nie trzeba zwijać i zabierać do domu, gdy zanosi się na deszcz. Dywany plastikowe powstają przy użyciu różnych surowców i technik. Najlepszym wyborem dywanów na taras będą:

  • dywany winylowe,
  • dywany PET, czyli z polietylenu,
  • dywany polipropylenowe (PP) o bardzo niskim runie.

Można zdecydować się również na dywany poliestrowe, które chłoną zdecydowanie dużo mniej wody niż naturalne. Należy pamiętać jednak, że przed ulewą będzie trzeba wnieść je do domu. W najgorszym przypadku przemoczą się i zniszczą.

Naturalne dywany tarasowe

Dywany tarasowe z naturalnych włókien, są bardzo piękne i trwałe, ale nie są najlepszym wyborem. W przeciwieństwie do wyrobów syntetycznych bardzo źle reagują na wilgoć oraz kontakt z wodą. Nadmierne leżenie na słońcu również nie służy dywanom. Narażając swój naturalny dywan na działanie takich czynników, można go szybko i bezpowrotnie zniszczyć.

Jeśli chce się pozostać przy naturalnych wyrobach, warto wprowadzić je pod postacią mat i dywaników. Przede wszystkim należy umieścić tekstylia w takim miejscu, aby mieć do nich łatwy dostęp. W momencie, gdy pogoda zacznie się psuć, można szybko je zwinąć i zabrać do domu. Takich dywanów tarasowych nie wolno kłaść pod ciężkimi meblami. Przede wszystkim w miejscach narażonych na zabrudzenia, np. pod stolikiem kawowym. W formie małych, dekoracyjnych dywanów na taras najlepiej sprawdzą się:

  • dywany na taras z juty,
  • dywany z włókien konopnych,
  • naturalne dywany sizalowe,
  • lekkie, plecione dywany bawełniane.

Dywany na tarasy sznurkowe, tkane są z przędzy wełnianej, o sprężystej, mocno zbitej i twardej strukturze. Ułatwia to zdecydowanie utrzymanie czystości. Płaska powierzchnia do tego jest pozbawiona kłopotliwych zakamarków, w których lubią gromadzić się zabrudzenia. Takim sposobem szybko można zabrać z niej kurz, okruszki jedzenia i rozmaite odpadki. Dzięki temu nie będzie to stanowić idealnej pożywki dla bakterii, grzybów i roztoczy.

Jakie wybrać dywany na tarasy?

Dywany na tarasie układa się najczęściej pod dużym stołem i w kąciku wypoczynkowym. Stanowi to naturalny wybór i nie tylko wygodny, ale i doskonały pod względami estetycznymi. Dywan tarasowy domyka kompozycję złożoną z mebli. Jednocześnie dzieli otwartą przestrzeń tarasu na mniejsze strefy. Pod meblami ogrodowymi najlepiej sprawdzi się duży dywan na taras. Dywan tarasowy powinien przede wszystkim mieć taki rozmiar, aby zgromadzone sprzęty stały na nim w całości.

Dywany tarasowe syntetyczne, czy dywan na taras naturalny? Jakie wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę